Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Artykuły, które mnie zaciekawiły
#4
Pozostaly 1 (o zwiazkach)

Podobna inteligencja emocjonalna ważnym elementem wyboru partnera

Pomaga rozwiązywać konflikty czy umiejętnie wspierać innych w trudnych chwilach. Podobna inteligencja emocjonalna to jeden z najistotniejszych czynników, którym kierujemy się przy wyborze życiowego partnera – wynika z badania naukowców UJ i UW.

– „Wiele prowadzonych dotąd badań pokazywało, że ludzie w związkach są do siebie podobni pod wieloma względami. Takie podobieństwo wiąże się z większą trwałością bliskiej relacji i zadowoleniem z niej” – tłumaczy dr Magdalena Śmieja z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, która badania przeprowadziła wraz z dr hab. Maciejem Stolarskim z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dobór, polegający na wybieraniu partnerów o podobnych cechach, nazywany jest kojarzeniem selektywnym. W języku nauki termin ten oznacza, że ludzie i inne zwierzęta dobierają sobie partnera o podobnym fenotypie, czyli o podobnym zestawie najróżniejszych cech.

Jak informuje Instytut Psychologii UJ, do tej pory dobór partnera pod kątem takich samych cech analizowano uwzględniając rozmaite cechy osobowości, inteligencję ogólną czy czynniki społeczne. Z tego typu badań wynika np., że do najsilniejszych cech decydujących o kojarzeniu selektywnym należą wiek i światopogląd, a nieco mniej istotne są np. inteligencja czy wykształcenie. Jednak – jak wyjaśnia dr Śmieja – niewiele badań dotyczyło tak istotnego czynnika w doborze partnera, jak inteligencja emocjonalna.

Inteligencja emocjonalna wydaje się być jedną z bardziej pożądanych cech u partnera życiowego. To przecież nic innego, jak umiejętność dostrzegania, rozumienia i radzenia sobie z emocjami. To z kolei może stanowić fundament dla utrzymywania bliskiej relacji z drugim człowiekiem. Np. osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej częściej szukają konstruktywnych sposobów na rozwiązanie problemów, również tych codziennych. Potrafią też zapobiec pogłębianiu się np. smutku czy braku satysfakcji partnera ze związku.

Naukowcy m.in. z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego sprawdzili, czy dla kojarzenia selektywnego ma znaczenie również właśnie inteligencja emocjonalna i jak duży jest jej wpływ. Badanie przeprowadzone na ponad 380 heteroseksualnych parach w wieku od 17 do 78 lat pokazało, że inteligencja emocjonalna jest znaczącym czynnikiem wpływającym na proces doboru płciowego.

– „Zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, najsilniejszym predyktorem poziomu inteligencji emocjonalnej partnera była własna zdolność percepcji emocji. Oznacza to, że osoby, które trafnie rozpoznają i interpretują emocje, częściej dobierają sobie partnerów o podobnym poziomie inteligencji emocjonalnej” – wyjaśnia dr Śmieja.

Duże zróżnicowanie stażu w związku par biorących udział w badaniu pozwoliło naukowcom odpowiedzieć na pytanie, czy badani wybrali sobie partnera podobnego do siebie, czy może upodobnili się do siebie z czasem. Ponieważ korelacja między poziomami IE partnerów nie zmieniała się wraz ze stażem związku, uznano, że w tym przypadku mamy do czynienia raczej z doborem podobnego partnera niż upodabnianiem się do niego.

http://www.psychologia.net.pl/serwis.php...0&rok=2018
Pamiętaj, że Twoje czarne myśli, wątpliwości i podły nastrój lubią kłamać
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Artykuły, które mnie zaciekawiły - przez Natasza - 04-06-2019, 1:19
RE: Artykuły, które mnie zaciekawiły - przez Natasza - 07-06-2019, 19:55
RE: Artykuły, które mnie zaciekawiły - przez Supa - 19-05-2022, 20:29
RE: Artykuły, które mnie zaciekawiły - przez Supa - 22-05-2022, 12:52
RE: Artykuły, które mnie zaciekawiły - przez Supa - 07-06-2022, 21:03
RE: Artykuły, które mnie zaciekawiły - przez Supa - 10-06-2022, 19:38
RE: Artykuły, które mnie zaciekawiły - przez Supa - 13-06-2022, 13:22
RE: Artykuły, które mnie zaciekawiły - przez Supa - 14-06-2022, 8:06
RE: Artykuły, które mnie zaciekawiły - przez Supa - 14-06-2022, 20:33
RE: Artykuły, które mnie zaciekawiły - przez Supa - 17-06-2022, 19:52
RE: Artykuły, które mnie zaciekawiły - przez Supa - 19-06-2022, 13:46
RE: Artykuły, które mnie zaciekawiły - przez Supa - 24-06-2022, 10:26
RE: Artykuły, które mnie zaciekawiły - przez Supa - 25-06-2022, 19:03
RE: Artykuły, które mnie zaciekawiły - przez Supa - 27-06-2022, 9:03
RE: Artykuły, które mnie zaciekawiły - przez Supa - 07-07-2022, 14:35
RE: Artykuły, które mnie zaciekawiły - przez Supa - 08-07-2022, 17:50
RE: Artykuły, które mnie zaciekawiły - przez Supa - 11-07-2022, 14:50
RE: Artykuły, które mnie zaciekawiły - przez Supa - 30-07-2022, 19:21
RE: Artykuły, które mnie zaciekawiły - przez Supa - 09-08-2022, 20:40
RE: Artykuły, które mnie zaciekawiły - przez Supa - 10-08-2022, 10:55
RE: Artykuły, które mnie zaciekawiły - przez Supa - 20-08-2022, 14:57

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości