Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne.
Kto jeszcze pamięta Macieja Szczepańskiego? Jako prezes ówczesnej telewizji budował wizerunek Edwarda Gierka oraz większości jego epoki.

https://plejada.pl/newsy/maciej-szczepan...ne/f36jv2g

Kiedyś Dzienniki Telewizyjne, czyli takie trochę odpowiedniki " Wiadomości" trwały godzinę, zaczynały się o 19.
Podlegający mu pracownicy mieli się go bać, być bardzo wymagający, zwykle surowy.
Względem wcześniejszych czasów, tamta telewizja przeszła małą rewolucję, można powiedzieć że wkroczyła w nową technologiczną erę. Miała bardziej przypominać formą standardy zachodnie. Zainwestowano w nią dużo pieniędzy. Za jego czasów zaczęto przechodzić z ery czarno-białej na kolorową. Naturalnie jak porównać lata 1972-1980 z dzisiejszą telewizją czy nawet z na przykład 2010 roku to niespecjalnie jest o czym mówić no ale Polacy wtedy byli po siermiędze lat 60-tych.

W warstwie poza politycznej, rozrywkowej Polska otrzymała powiew Zachodu, coś czego nie była przez 25 lat PRLu. Można było to jedynie uzyskać nielegalnie, jak ktoś przemycił przez granicę lub na przykład wujek przywiózł z zagranicy. Kino amerykańskie, francuskie włoskie, oraz tamtejszą muzykę czy kulturę. Coś co wcześniej było ideologicznie odrzucane przez władze PZPR. Coś co było również elementem wojny Wschód- Zachód. Przed latami 70-tymi postrzegano tego typu rozrywkę jako zepsucie, wpływ zgniłego Zachodu czy nawet dywersję ideologiczną.
Dziś chyba niewiele osób wie bądź pamięta że PRL w dekadzie lat 70-tych próbował wykonać lekki zwrot, małej reorientacji na Zachód, w sensie państwa zachodnie które najbardziej przypominały socjalizm i nie były największym wrogiem, tutaj nie było miejsca na USA czy RFN. Stwierdzono że to będzie korzystniejsze. Edward Gierek także i na tym próbował zbudować swoją popularność wiedząc że Polacy chcą tego typu zmian. W ten sposób chciał też odróżnić się od Władysława Gomułki. Jednak naturalnie głównym partnerem było ZSRR, i Polska nadal była częścią Bloku Wschodniego. W łonie PZPR toczyły się nie raz ostre frakcyjne , wojenki i rywalizowano ze sobą.

Czasy Gierka to była największa spośród wszystkich epok PRLu państwowego interwencjonizmu, gigantycznych jak na tamte czasy i nasze możliwości kwot. Kwoty w dużej mierze pochodziły z pożyczek. Cześć z Moskwy, część z klubu waszyngtońskiego, klubu londyńskiego oraz klubu paryskiego. Te czasy to był również duży konsumpcjonizm, nigdy w historii PRLu tak duża część nie szła na konsumpcje, czyli w tym znaczeniu wszelkie programy socjalno-społeczne.
Próbowano wszystko zmieścić w jednej dekadzie, pokazać że z jednej strony da się mocno rozbudowywać gospodarkę, infrastrukturę a z drugiej nie będzie brakowało na rozpieszczanie Polaków. Że nic nie trzeba robić właściwie etapami, z czegoś zrezygnować, a pieniędzy wystarczy na wszystko. Polska będąc jednocześnie krajem na dorobku, wychodzącym dopiero z biedy miała pokazać jest w stanie przeznaczać więcej na rozwiązania socjalne niż państwa zachodnie, niż pozostałe państwa Bloku Wschodniego mając jednocześnie konkurencyjną gospodarkę która mocno rywalizuje z państwami zachodnimi, właściwie z praktycznie wszystkimi poza USA. Chciano pokazać że socjalizm jest lepszy i skuteczniejszy od zachodniej wersji kapitalizmu czy prób połączenia kapitalizmu z rozwiązaniami pro socjalnymi.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 12-10-2018, 18:30
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 12-10-2018, 21:14
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 13-10-2018, 17:04
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 13-10-2018, 18:31
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 13-10-2018, 22:37
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez woofy - 15-04-2019, 1:00
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Supa - 16-05-2021, 15:19

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 15 gości