Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne.
Czego zwykle nie mówi się o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim? Że poza zamiłowaniem do PPSu razem ze swoim przyjacielem był... trockistą.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Trockizm_w_Polsce

https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_...y%C5%84ski

https://pl.wikipedia.org/wiki/Trockizm


Jednak kilka rzeczy trzeba nadmienić. Krzysztof Kamil Baczyński zginął w powstaniu warszawskim w 1944 roku w wieku 23 lat. Był poetą, postrzegał bardziej świat z perspektywy emocji. W tym czasie trockizm był ideą nową i słabo zbadaną. W momencie śmierci Baczyńskiego ta nowa idea nie miała nawet 20 lat.
Trockizm obiecywał łatwe rozwiązania na trudne problemy, oddać po prostu fabryki, linie produkcyjne chłopom i robotnikom i to rozwiąże ich kłopoty egzystencjalne, ekonomiczne, oni najlepiej będą wiedzieć jak to wykorzystać, lepiej od kapitalistów. Bo jak to mieli by nie wykorzystać takiego potencjału? Mieli by działać na swoją niekorzyść?
Z ZSRR przez pierwsze ponad 20 lat płynęła na ogół wielka propaganda sukcesu, w innym krajach na ogół jeśli nie doświadczyli na własnej skórze nie tylko totalitarnego ale i morderczego charakteru tego ustroju oraz idei to zwykle byli pod wrażeniem, ponieważ ukrywano wszelkie zbrodnie i wypaczenia. Z punktu widzenia ludzi tamtych czasów mogło to wyglądać tak że skoro najpierw leninizm, a później stalinizm przyniosły takie wymierne efekty, jakich nie przyniósł nigdy kapitalizm, nie wspominając o feudalizmie i gospodarce jej czasów skoro tak chłopom i robotnikom się poprawiło to właściwie trockizm jest jeszcze lepszy.
Czym to się różniło w tym aspekcie? Mianowicie znacjonalizowano gospodarkę, prywatne mienie, zapewniono gwarancje zatrudnienia robotnikom ale o funkcjonowaniu tych miejsc pracy decydowała partia i jej rady. To oni decydowali ile wydawać na inwestycję, rozwój a ile wydawać na pensje, to one decydowały o regulaminie działania tych miejsc pracy, a w tych radach zwykle nie siedzieli żadni robotnicy, ani chłopi. Były różne związki zawodowe które miały jakieś prawo głosu raz mniejsze raz większe ale decyzje statecznie podejmowały i tak rady oraz partia, zwykle inaczej niż chciały te związki. Później jak te związki zawodowe zaczęły się buntować to najpierw je zastraszano a później nasyłano na nie siły porządkowe i tutaj już bywało różnie, można było trafić do więzienia, do łagru albo zginąć.
Trockizm miał być dosłownie władzą ludu, również nad liniami produkcyjnymi, w pełni znaczenia tego słowa, trzeba sobie powiedzieć że leninizm i stalinizm na początku obiecywały to samo, nie było różnicy między nimi a trockizmem. Te zaczęły powstawać wtedy kiedy leninizm oraz stalinizm nie spełniamy swoich wieloletnich deklaracji.
Trzeba dodać że w leninizmie oraz w stalinizmie po przejęciu systemu, mimo nacjonalizacji, tej całej otoczki, atmosfery rewolucyjnej, propagandy komunizmu z drobnymi właściwie różnicami od strony czysto ekonomicznej te przedsiębiorstwa funkcjonowały na zasadach w gruncie rzeczy kapitalistycznych, o czym po prostu nie informowano. Dało się dość łatwo zatrzeć granice między jednym a drugim a ludzie zwykle się nie orientowali.
Na tzw Zachód licząc z samą Polską przedostawała się głównie propaganda komunistyczna, ewentualnie trockistowska a jeśli nawet docierały jakieś negatywne informacje to nie wszystkie a strzępki, to zwykle im nie dowierzano. Sądzono że to może być propaganda kapitalistyczna, antyludowa a nawet nacjonalistyczna.
To że dawni towarzysze walczyli tak z Trockim oraz jego frakcją, jedynie go uwiarygadniało a szczególnie jeszcze wtedy kiedy musiał uciekać z ZSSR a później po pewnym czasie zlecono na niego zamach i zabito go czekanem. Części ludziom wydawało się że to była śmierć człowieka który chciał pełnej sprawiedliwości społecznej, zrealizowania wszystkich idei, który upominał się o chłopów i robotników którzy zaczęli być w ZSRR prześladowani w związku z sprzeciwem wobec Stalina, partii, w związku z działalnością w związkach zawodowych. Z przekonaniem że ten nowy system może i jest lepszy od poprzedniego carsko-kapitalistycznego ale różnica jest za mała, poprawa miała następować w większym stopniu a i koszty tej rewolucji okazały się zbyt duże a miały być mniejsze. Mówiąc o kosztach mam tu na myśli koszty ludzkie, najpierw związane z rewolucją październikową a później wojną domową która ciągnęła się tak naprawdę jeszcze do 1925 roku.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 12-10-2018, 18:30
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 12-10-2018, 21:14
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 13-10-2018, 17:04
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 13-10-2018, 18:31
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 13-10-2018, 22:37
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez woofy - 15-04-2019, 1:00
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Supa - 04-11-2020, 13:48

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 26 gości