Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne.
Jak kiedyś chowano ludzi? Panowało powszechne przekonanie że im bliżej kościoła tym właściwie lepiej. Kiedy to się zmieniło, dlaczego i z czyjego powodu?  Znam też kościoły w promieniu od kilku kilometrów do kilkudziesięciu od mojego domu gdzie cmentarz nadal jest wokół kościoła.

https://www.onet.pl/informacje/histmag/g...q,30bc1058


Pod posadzką w niektórych kościołach można odnaleźć kości.
Na przykład w mojej parafii kościół był kiedyś mniejszy, na przestrzeni ostatnich 250 lat był wielokrotnie poszerzany i rozbudowywany. Z tego co nam opowiadano to wcześniej był tam cmentarz i poniekąd w pewnym sensie nadal jest Smile
Zwróćcie uwagę na przykład na to w jak wielu kościołach które zostały zbudowane przez zmiany mody co do miejsca pochówku nie raz nie ma żadnego cmentarza. Czy go tam nie było od samego początku czy jednak był i co się wtedy stało?
Bo na przykład jeśli chodzi o kościół z mojego rejonu ludzie mówią gdzie konkretnie był cały przykościelny cmentarz. Bo cześć znajdowała się w miejscu gdzie obecnie znajduje się poszczerzony kościół a część poza tym terenem.
Na tych obecnych cmentarzach umiejscowionych w pewnej odległości od kościołach, czasami bliżej czasami dalej, na te które ludzie zwykle obecnie chodzą, do którego pokolenia macie tam swoich przodków? Czy to zwykle nie jest pradziadek lub praradziadek jako najstarszy? Gdzie są poprzedni i gdzie są ich kości w takim razie?
Są dwie główne opcje które się zwykle powtarzają:
- są nadal tam gdzie były, ewentualnie ze względu na budowę je jakoś przesunięto ale niedaleko
- uległy "degradacji" ale nie typowymi procesami które zachodzą w ziemi. Po prostu je wykopywano, przewożono i pozbywano się.


Czy to nie jest tak że zwykle na cmentarzu że najstarsze groby to nalezą do jakiegoś dawnego szlachcica?
Bo na tym " moim" cmentarzu" najstarsze nagrobki sięgają 1830 roku jako daty śmierci tej osoby i jest to właśnie ród szlachciców. Jak kiedyś z ciekawości szukałem nagrobków tzw " zwykłych ludzi" to najstarszy jaki udało mi się znaleźć, tam gdzie grób był jeszcze jako tako utrzymany i napisy na nim nie zatarły sięgał bodajże 1880 roku jako datę śmierci.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 12-10-2018, 18:30
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 12-10-2018, 21:14
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 13-10-2018, 17:04
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 13-10-2018, 18:31
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 13-10-2018, 22:37
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez woofy - 15-04-2019, 1:00
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Supa - 31-10-2020, 12:11

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 23 gości