Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne.
Mało znana historia do dziś. Raczej rzadko przypominana.

https://natemat.pl/152935,marszalek-smig...-przegrana

https://histmag.org/Edward-Rydz-Smigly-m...rter-14477

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artyk...ja-do-dzis


To że generał Edward Rydz Śmigły wyjechał wtedy z kraju to przynajmniej z punktu widzenia polityczno- strategicznego jeszcze nie było aż tak złe, przynajmniej niektórzy w Polsce to rozumieli, można powiedzieć że jakoś z tego wybrnął mimo wszystko aczkolwiek zdania były delikatnie mówiąc podzielone.

Jednak to co publikował na emigracji jeszcze w 1939 r. właściwe go całkowicie przekreślało.

"Rozpoczynając wojnę rozumiałem dobrze, że będzie ona z konieczności przegrana na froncie polskim, który uważałem za jeden z odcinków wielkiego frontu antyniemieckiego. Zaczynając w niebywałych warunkach walkę, czułem się też jak dowódca odcinka, który ma być poświęcony, aby dać czas i możliwość organizacji i przygotowania innych.
Będąc zmuszony świadomie poświęcić strategicznie odcinek polski, nie miałem ani przez sekundę wątpliwości, że tym bardziej należy to zdyskontować politycznie. Im większe będzie poświęcenie Polski, tym więcej będzie ona miała prawo wymagać od sojuszników po zwycięstwie.".

Zostało to napisane 24 grudnia 1939 r. w Dragoslavele w Rumuni przez Edwarda Rydza Śmigłego.

Można sobie tylko wyobrazić jakie było zdziwienie po polskiej stronie po takiej publikacji Naczelnego Wodza, generała oraz marszałka.
Zdziwienie to jest najdelikatniejsze słowo jakim można to określić.

Upewniano się czy to napisał Edward Rydz Śmigły i czy to nie jest element wojennej dezinformacji.

W środowisku polskim zarówno tym obecnym w Polsce jak już poza granicami po prostu wrzało.
To nawet jak na część żołnierzy uwiedzionych legendą wojny o polski honor tak akurat rozumiany jak wtedy przedstawiano, przed rozpoczęciem wojny, nastawionych bardzo romantycznie było już za wiele.

To oświadczenie było gorsze od przegranej kampanii wrześniowej oraz ewakuacji polskiego dowództwa 17 września 1939 r.

Jest prawdą że jakaś część polskich żołnierzy wydała wyrok śmierci na Edwarda Rydza Śmigłego i planowała go wykonać. Miała czekać na odpowiednią sposobność.

Jednak nie ma żadnych dowodów jakoby został taki przeprowadzony i bardziej prawdopodobne że Edward Rydz Śmigly odszedł naturalnie.

Po powrocie generała Edwarda Rydza Śmiglego do Polski mało kto się chciał z nim spotykać a niektórzy deklarowali żeby generał Rydz Śmigly nie spotykał się z nimi dla własnego dobra, to było pewnego rodzaju pogróżką w ten sposób wyrażoną.

Ponoć Edward Rydz Śmigły miał jeszcze pewne plany, chciał się jakoś zrehabilitować aczkolwiek w polskim środowisku już mało kto mu wierzył i mało kto ufał. Nie pozwalało już mu na to zdrowie.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 12-10-2018, 18:30
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 12-10-2018, 21:14
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 13-10-2018, 17:04
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 13-10-2018, 18:31
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 13-10-2018, 22:37
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez woofy - 15-04-2019, 1:00
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Supa - 02-12-2021, 16:52

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 19 gości