Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne.
Dzienniki Kesslera

https://histmag.org/Harry-hrabia-Kessler...cena-20065

Niemcy w pewien sposób grały na Józefa Piłsudskiego bo ten działał przeciwko Imperium Rosyjskiemu z którym Niemcy były skonfliktowane.
Jednak Józef Piłsudski według Kesslera odmówił podpisania dokumentów kiedy był więziony.

Niemcy poza tym grali ogólnie na większość jeśli nie na wszystkich przeciwników Imperium Rosyjskiego włącznie z przyszłymi bolszewikami.

Przez właściwie całą drugą II Rp za Piłsudskim i niejako też za jego obozem, w tym za byłymi kompanami ciągnęły się rożne zarzuty. które były przyczyną wielu konfliktów, bójek i najprawdopodobniej też tajemniczych zniknięć oraz śmierci.

Od współpracy z Niemcami, przez sojusz z Austro-Węgrami, dawną znajomość, współprace z bolszewikami, socjalistami czy też późniejszymi komunistami z Niemiec po masonerie a i to nie wszystkie.

Zwykle te zarzuty były przedstawione w osobliwy, jak najmocniej zniesławiający i sensacyjny sposób przez głównych przeciwników Piłsudskiego i ich media czyli głównie organy prawicy chociaż nie zawsze.
Poza rożnymi faktami roiło się tam od teorii spiskowych, insynuacji i manipulacji.
Józef Piłsudski miał właściwie twarz ówczesnego demona czy też diabła stąd też wzięły się plany zamachu na jego życie.



Wraz z II RP większość z tych znajomości, współprac Piłsudski zerwał. Traktował je doraźnie, tymczasowo, uważając że bez nich sprawne skuteczne działanie podczas zaborów i I wojny światowej było by właściwie niemożliwe. Nie miał specjalnej ochoty na tego rodzaju znajomości, w większości przypadków jednak sądził że jakoś musi się poświęcić. Częściej myślał że to on bardziej wykorzystuje drugą stronę niż ona jego.

Jednak należy nadmienić że po 1918 r. kontakty z masonerią nadal istniały, bo to byli zazwyczaj starzy, wierni druhowie Piłsudskiego do których miał największe zaufanie.
Co więcej to byli po prostu " mali ojcowie niepodległości Polski" czyli członkowie polskiej konspiracji.
Co do ruchów socjalistycznych to do 1918 r. Piłsudski był raczej szczerym, prawdziwym rewolucjonistom z tym że nie popierającym już działań rewolucji październikowej w Rosji. W sensie przeniesienia takich działań na grunt Polski.

Bo rozbicie Imperium Rosyjskiego było w interesie Polski i tamtejszych elit Piłsudski wcale nie żałował.
Jednak zapomnianą częścią polskiej historii są pierwsze dwa lata II Rzeczpospolitej i zakulisowe poparcia Piłsudskiego dla tego co się zaczęło dziać a rozpoczęła się " mała rewolucja" która została zatrzymana.

Teoretycznie Józef Piłsudski opuścił PPS ( Polską Partie Socjalistyczną) chciał rzekomo być gdzieś mniej więcej pośrodku, jako sprawiedliwy arbiter reprezentujący wszystkich Polaków razem ze swoimi współpracownikami ale w praktyce popierał " mala rewolucje" w Polsce 1918-1920. Po prostu obiecał on ją PPSowi, swoim dawnym kompanom ale nie tylko także elektoratowi tych ugrupowań do których Piłsudskiemu było nadal najbliżej.
"Małą rewolucję" w Polsce zatrzymały w dużej mierze różne działania powstańcze jak choćby powstanie w Wielkopolsce, działania zbrojne o wschodnią Polskę, wojna polsko- bolszewicka oraz późniejsza wojna celna czy też gospodarcza na linii Polska- Niemcy.

Na czym polegała "mała rewolucja" w Polsce.
Powstała oficjalnie milicja oraz bojówki PPSu broniące teoretycznie robotników i pracowników wsi. Lansowano i broniono radykalnych postulatów w tym sprawiedliwości społecznej ale bezprawnie rozumianej.

W praktyce rozpoczęło się siłowe odbieranie majątków niektórym przedsiębiorcom, niektórych majątków ziemskich oraz napady.
Niektórzy Polacy wtedy zaczęli walczyć ze sobą na szable, inni zaczęli do siebie strzelać.

Ogólnie przedsiębiorcy, wielcy posiadacze ziemscy, arystokracja znajdowali się w opałach bo stanowili 10 % społeczeństwa.

Chłopi i robotnicy stanowili 80 %, a mieszczaństwo i tak nie lubiło tych 10 % byli w stanie się na to zgodzić w dużej mierze.
Mieszczaństwo niezbyt lubiło chłopów i robotników ale jeszcze bardziej arystokracje, wielkich posiadaczy ziemskich, prężniejszych przedsiębiorców itd.

Mówię tu o ogólnych trendach co nie oznacza że całe grupy społeczne były tylko takie, nie było żadnych różnic.
Np. Niektórzy mieszczenie lubili się z arystokracją, choćby z powodu koligacji rodzinnych, niektórzy mieszczanie lubili się z chłopami. Nie każdy chłop nie znosił arystokraty itd.

Ciekawostka: polscy komuniści, polscy socjaliści oraz polska masoneria poparła zamach majowy 1926r . przeprowadzony przez stronnictwo Józefa Piłsudskiego.
Naturalnie nie tylko oni bo lista tych którzy go poparli jest dłuższa.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 12-10-2018, 18:30
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 12-10-2018, 21:14
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 13-10-2018, 17:04
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 13-10-2018, 18:31
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Dale Cooper - 13-10-2018, 22:37
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez woofy - 15-04-2019, 1:00
RE: Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne. - przez Supa - 13-11-2021, 9:23

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 15 gości