Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ciekawe artykuły i filmy dokumentalne.
#1
Question 
Tutaj wstawiamy filmy dokumentalne, linki do artykułów itp...

https://www.swiatnauki.pl/8,1722.html
"Every day above ground is a good day"
[Obrazek: giphy.gif] [Obrazek: 7HJSGks.jpg]
Odpowiedz
#2
Nie wiem czy do końca pasuje do tematu bo niby " Ciekawe artykuły" a z drugiej strony dział Nauka i technika ale mimo wszystko umieszczam tutaj. W razie czego to się przeniesie mój post.Ma ktoś ochotę na waginalne piwo?  Smile

https://www.wprost.pl/light/10142394/pie...bieta.html
Odpowiedz
#3
Byłem kiedyś w tej Białej Małpie, całkiem fajny lokal Smile
Odpowiedz
#4
Może by tak zacząć trenować granie w Fortnite by zacząć uczyć innych i przenieść się do USA? Wink  Stawki są konkretne. Podejrzewam że prędzej czy później ten trend może przenieść się do Polski.


https://businessinsider.com.pl/technolog...ci/bf818cwApple jako pierwsza firma w historii przekroczyła wartość biliona dolarów


https://www.spidersweb.pl/2018/08/apple-...rtosc.html
Odpowiedz
#5
Zastanawiałem się czy dodać ten artykuł czy nie. Jest on dość problematyczny i kontrowersyjny. Traktuje o zbrodniach AK podczas II wojny światowej i niedługo później w czasach stalinowskich w Polsce. Od razu zaznaczam że nie każdemu zapewne się spodoba, być może ktoś będzie zdenerwowany i niezadowolony. Każdy czyta na własną odpowiedzialność.

https://kultura.onet.pl/sztuka/wojciech-...ej/hcd1lmw

Moje stanowisko jest takie. W sumie o większości tego co tutaj opisane więcej już wcześniej do pewnego stopnia wiedziałem, trochę dowiedziałem się też nowych wątków. Nic to nie zmienia w moim podejściu do AK jako organizacji i większości ludzi którzy w niej służyli. Jak powiedział w pewnym momencie autor książki w AK zbrodnie nie były tolerowane i w miarę możliwości były karane. Jednak nie wszędzie AK miała takie możliwości i nie o wszystkim też i widzieli. Głównie to dotyczy prowincji, wsi i małych miasteczek. Trzeba też pamiętać że AK miało na głowie o wiele więcej niż tylko pilnowanie swoich. Zebranie materiału w pełni pewnego żeby kogoś na przykład rozstrzelać z własnego grona w warunkach wojennych było bardzo trudne. AK starało się ostrzegać błędów w tego typu sprawach jednak i tak je popełniali. Jako tako zbrodnie były marginesem. Co nie oznacza że można wobec nich przejść obojętnie i stwierdzić że nic się nie stało. Zabijanie cywilów, ludzi którzy dopiero co uciekli z obozu śmierci, w dużej mierze bezbronnych, w tym nawet kobiety i dzieci chwalebne na pewno nie jest. Trzeba powiedzieć że jakaś mała cześć żołnierzy AK się zdemoralizowała i nie przyświecały im żadne dobre przesłanki.
Oczywiście ja tu nie postuluje żeby postrzegać całe AK przez te historie. Ani nawet minimalnie nie sugeruje żeby zapominać o zasługach, nie mówię też żeby tych zbrodni przerzucać na wszystkich. Zupełnie nie o to chodzi. W dalszym ciągu jak najbardziej jestem dumny z AK. To pojedyncze historie a nie całość. Trzeba mieć pretensje do konkretnych osób które dopuszczały się tych czynów i które się splamiły.  Nie jest raczej zbyt trafnym nazywać osoby które o tym piszą i mówią na przykład anty polakami, zdrajcami, folksdojczami, komunistami, lewakami bo to de facto zarzut do całego AK. Bo skąd wiemy o tych historiach które są opisywane? Między innymi z meldunków i akt AK. Jeśli oni sami potępiali tego typu zbrodnie, karali żołnierzy AK nawet włącznie ze śmiercią no to czy oni też, całe kierownictwo AK plus osoby które składały im meldunki czy wykonywały wyroki, plus ich własne sądy to też byli zdrajcy, antypolacy, komuniści? Gdyby nie taka postawa AK mielibyśmy zapewne do czynienia z kilko rzeczami. Jeśli by nie było jasnego stanowiska w sprawie tego typu zbrodni, nie było żadnych kar to inaczej mówiąc to by było ciche poparcie łamane na przyzwolenie więc i takich zbrodni było by więcej. Wtedy proces demoralizacji wojennej by bardziej postępował i nie dotyczył tylko małej grupki, wybranych. Współcześnie mielibyśmy tylko większy problem. Druga rzecz że przy takim działaniu dowództwa AK i podległych grup można by wtedy te zbrodnie utożsamić z całym AK a i łatwiej walczyło by się z nimi propagandowo, nie tylko w trakcie II wojny ale i w czasach stalinowskich.
Nie jestem specjalnym fanem tego rodzaju patriotyzmu gdzie ukrywa się wszystko, niczego nie przyjmuje do wiadomości, atakuje każdego kto mówi o niewygodnych wątkach, ciska różnymi wulgaryzmami, inwektywami, nie dostrzega żadnych błędów, nie wykazuje współczucia wobec niewinnych ofiar bo to nas zbliża do patriotyzmu rosyjskiego czy ukraińskiego a jeszcze wcześniej do radzieckiego. To jest taki patriotyzm dogmatyczny, doktrynalny, idący za bardzo w skrajność, budzący wściekłość, za wiele wspólnego z prawdą to on chyba nie ma, przynajmniej nie zawsze.
Odpowiedz
#6
https://www.youtube.com/watch?v=_ZNPrfmBDLI
Odpowiedz
#7
Polskie Doritosy gorsze smakowo. Zamiast oleju słonecznikowego zastosowany gorszy olej palmowy. Olej palmowy negatywnie wpływa na zdrowie oraz jest szkodliwy dla środowiska. Firma twierdzi że Polacy takie lubią oraz że skład wynika z dostępności składników na danym rynku.

https://bezprawnik.pl/doritos-w-polsce-m...szy-sklad/

https://finanse.wp.pl/doritos-w-polsce-n...979866753a

https://natemat.pl/247951,czipsy-doritos...ch-krajach
Odpowiedz
#8
Kontrowersyjny tekst o przyczynach porażki Polski w II Wojnie światowej

http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/a...rowcy.html

To co napisał ten autor to niestety prawda mimo oburzenia jakie wywołuje jego tekst. To co jedynie może przeszkadzać z mojej perspektywy to miejscami słownictwo jakiego użył. Dolewa ono oliwy do ognia, zwłaszcza jak ktoś nie lubi krytyki historycznej pod kątem polski.   Nie ma tu znaczenia że właścicielem danego medium są Niemcy bo polscy historycy wiedzieli już wcześniej o tych błędach i o nich pisali. Nie wydaje mi się że powinniśmy się obrażać na prawdę i wszystkich tych którzy nie biorą udziału w kultywowaniu naszej mitologii wrzucać do szufladki z " folksdojczami, sprzedawczykami, lewakami, zdrajcami Polski" itp.
Jednak gdyby nie te popełnione błędy które wymienia autor i dajmy na to zakupiono więcej sprzętu, określeni generałowie i oficerowie jednak by się nie załamali czy nie podjęli innych błędnych decyzji to i tak byśmy tego nie wygrali. To by jedynie zmniejszyło rozmiary porażki.  Z Niemcami moglibyśmy ewentualnie wygrać mimo różnic czy ewentualnie zbliżyć się do wygranej gdyby nie atak Związku Radzieckiego. Wobec takiego rozwoju wypadków szans już nie mieliśmy i to z uwzględnieniem tego że II RP uchroniła by się przed tym co autor wymienia w tekście.
Tym bardziej już nie chce przez to powiedzieć że porażka nam Polakom się należała i że to zmniejsza wine Niemców czy Związku radzieckiego bo takie interpretacje tego artykułu padają w komentarzach. To już jest nadinterpretacja a być może i zła wola. Uważam ponadto że jeżeli taki patriotyzm domaga się wspólnego, wzajemnego okłamywania czy zatajania to raczej nie jest najlepsza możliwa wersja patriotyzmu. Sądzę że jednak istnieją lepsze. Krytyka nie musi wcale wiązać się z brakiem patriotyzmu a jeszcze bardziej z proniemieckością, pro rosyjskością, zdrada narodową etc. To takie dość wygodne uproszczenia by nie powiedzieć że pomówienia. Można ubolewać że one się pojawiają. To taki oręż do zwalczania wszystkich tych którzy myślą inaczej.  
Mimo że Józef Piłsudski był bohaterem, należy mu się naturalnie szacunek za odzyskanie niepodległości, za bitwę warszawską, za jego niewątpliwy i ogromny patriotyzm, za to że życie poświęcił dla Polski to mimo wszystko II RP nie była najlepszym państwem. Po zamachu majowym nie miała w zasadzie wiele wspólnego z demokratycznym systemem a było autokracją by nie powiedzieć że reżimem.  Nie można tu wszystkiego zrzucić na efekty zaborów, na ówczesną opozycję bo określone patologie zainicjowała i przeprowadziła sanacja. Oczywiście lepiej jest mieć takie państwo niż być pod zaborami. Ja tutaj nie chce przez to powiedzieć że II RP wiązała się tylko i wyłącznie z negatywnymi aspektami.
Odpowiedz
#9
Niedługo miną dwa lata od śmierci aktora Andrzeja Kopiczyńskiego, znanego między innymi z roli  w Czterdziestolatku. To smutne że nadal jego grób znajduje się w takim stanie.

https://wiadomosci.wp.pl/minal-kolejny-r...559393409a


Dziwne że pan minister Gliński zaproponował pomoc finansową na jego godny grób a córka nadal nie skontaktowała się z prośbą o dofinansowanie. Niestety taki jest wymóg formalny. Oczywiście ja tutaj nic nie mam do ministerstwa ani do pana ministra.
Musze pochwalić kibiców Legii Warszawa za przeprowadzoną kwestę na grób aktora, piękny gest z ich strony.
Odpowiedz
#10
Przejrzałem i przeczytałem chyba z 16 może 17 recenzji filmu " Kler" i to bardzo różnych, chyba wszystkie możliwe typy recenzji jakie obecnie powstały od bardzo pozytywnych i bardzo negatywnych z tego chyba z 6 recenzji księży i zakonników w tym na stronach typowo chrześcijańskich czy typowo prawicowych.

Ta jest wyjątkowa ale nie jedyna w tym środowisku. Z tego co pamiętam poza ojcem Szustakiem tego typu widziałem jeszcze ze dwie nagrane bądź napisane przez księdza albo przez zakonnika.

https://www.youtube.com/watch?v=rtLSLVJmKuc

Taka bardzo zdystansowana, bardzo obiektywna, częściowo korzystna, wyważona opinia aż nawet nad podziw. Ojciec Szustak wykazuje bardzo dużo pokory, sam się nawet niejako bije w pierś, wzywa do nawrócenia. To chyba dobrze że ten film przemówił do niego w taki sposób mimo że budujący nie jest i jak sam opowiada nadziei w nim nie ma, jest tylko mrok. Mogę śmiało napisać że gratuluje postawy, to nagranie wychodzi ponad pewien schemat ponad który część antysmarzowska nie jest w stanie wyjść.
Nie wiem skąd aż tyle łapek w dół pod tym filmem. 808 łapek w dół na 629 tys. wyświetleń to relatywnie dużo aczkolwiek oczywiście daleko do rekordów. Nie wiem, sądząc po komentarzach to chyba z tego powodu że ojciec Szustak ma się wypowiadać o filmie zbyt pozytywnie, ku uciesze lewaków, komunistów, antyklerykałów i że to zostanie wykorzystane na rzecz Smarzowskiego i tych wszystkich antykościelnych środowisk. To że tamte środowiska zioną nienawiścią to akurat prawda. Wspominałem w innym poście, w innym temacie o różnych wypowiedziach z tamtej strony i można się złapać za głowę, są zbyt fanatyczne. Tamci ludzie z powodu tego filmu to tak jakby byli w jakiejś ekstazie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości