Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Terapia poznawczo-behawioralna?
#1
Ktoś może mi wytłumaczyć na czym to dokładnie polega? O czym się rozmawia na takiej terapii? Szukałam w Internecie, bo myślę o rozpoczęciu takiej ale dokładnie to nie jestem pewna a w Internecie napisane takim językiem, że nie rozumiem.
Odpowiedz
#2
Mi podsuwano taką terapię. Ogólnie nic z tego nie wyszło, nie umiałem się otworzyć z emocjami i rozmawiać swobodnie o swoich problemach...
W skrócie: taka terapia polega na tym, że jak czegoś się boisz to stopniowo terapeuta oswaja Cię z tym tematem....np. jak się boisz pająków to pracujecie nad tym aby ten lęk usunąć ze świadomości. W takim przypadku zwieńczeniem tej terapii byłoby pogłaskanie pająka.. Wink Terapia ta wymaga zaangażowania ze strony pacjenta. Raczej dla silnych osobowości.
Odpowiedz
#3
Ja przeszedlem taka terapie sam w domu z poradnika, indywidualna oraz grupowa. Uwazam ze byl pozytywny efekt i pomimo silnej fobii bylem w stanie solidnie zaangazowac sie w terapie (lata fobii albo wóz albo przewóz albo pomoze albo sznur). Polegalo to glownie na skupieniu sie nad zmiana myslenia, oswajaniu sie z lękiem i ćwiczeniu zachować przeciwnych wlasnie dlatego najlepszy efekt daje grupowa, bo nie ma wyjscia trzeba wyjsc do ludzi i stanac na srodku wystawic sie na krytyke wyjść ze strefy komfortu.
Osobiscie polecam poradnik do samodzielnego przerabiania bo bardzo pomaga w opanowaniu nerwowosci np przez nauke powolnego mowienia. To zreszta do dzisiaj stosuje i jest to chyba najkeprze narzedzie w kwestii stresu i drzenia glosu podczas mowienia przy ludziach. Terapie grupowe prowadzone sa w podobnym tonie wiec dzieki poradnikowi nie ma szoku podczas terapii bo z gory wiemy mniej wiecej co nas czeka, co dodatkowo pomaga podejsc do tego z zaangarzowaniem.
W tym temacie w opisie   https://fsid.pl/prawie-krotki-przepis-na...-145w.html    jest link i haslo do chomika gdzie mozna pobrac poradnik. Folder Fobia Spoleczna Hope, Heimberg, Juster, Turk - Terapia Lęku Społec znego - Podręcznik ćwiczeń klienta (terapia poznaw czo-behawioralna).pdf  
Jesli znasz angielski to jest rowniez terapia w orginale RICHARDS - Overcoming Social Anxiety, step by step . Audio version (terapia poznawczo-behawioralna).zip
"Every day above ground is a good day"
[Obrazek: giphy.gif] [Obrazek: 7HJSGks.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości