Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ślepnąc od świateł
#1
Kto oglądał nowy polski serial Ślepnąc od świateł od HBO? Jak go oceniacie? Co Wam się podobało a co nie? Jeśli ktoś jeszcze nie widział to niech uważa w następnych postach mogą pojawić się spojlery. Chociaż to co podam niżej to może też podchodzi trochę pod spojler.
Ja już widziałem cały. Jak dla mnie całkiem dobry, może nie tak rewelacyjny jak to oceniają niektórzy. Ciężki, bandycki klimat, może zbyt dużo przemocy, zbyt dużo makabrycznych scen oddanych jeden do jeden, niewybrednych, wulgarnych dialogów ale generalnie taki jest mniej więcej ten świat bandytów także i w realu więc raczej szkoda udawać że jest inaczej, subtelności, delikatności tam nie ma. Na pewno to nie jest taka świąteczna produkcja którą sobie można włączyć popołudniu razem z całą rodziną. Pojawia się tam też niemała doza szaleństwa, stanów psychotycznych, scen czy wątków nie do końca zrozumiałych bardziej symbolicznych czy metaforycznych. Nie wiadomo zawsze do końca co głównemu bohaterowi się wydaje a co się faktycznie dzieje.
Padają zarzuty że główny bohater czyli diler Kuba gra drewniane, beznamiętnie, przypomina bardziej robota niż człowieka, jak zupełny naturszczyk który nie wszedł w postać. Tyle że taki właśnie był w książce Jakuba Żulczyka która jest podstawą scenariusza i generalnie autorom zależało żeby 90 % elementów nie zmieniać tylko je wierni oddawać. Casting trwał prawie 3 miesiące i ekipa filmowa szukała właśnie takiej osoby, tak występował podczas castingów. Gdyby nie chcieli mogli by zaangażować kogoś innego. Kuba najprawdopodobniej jest taki bo jako diler nie chce wchodzić w żadne głębsze interakcje ludzkie, relacje mają być płytkie, służbowe. Klienci i inne osoby z otoczenia mają wiedzieć o nim jak najmniej żeby jak najtrudniej było go złapać w razie wpadki. Kuba w ten sposób się znieczula na ten świat który jest dla niego brudny, nieprzystępny a wiele postaci wręcz obrzydliwych. Ma go to także zabezpieczyć od strony psychicznej jak i emocjonalnej. Poza tym jako postać skrajnie opanowana, zimna, niezdradzająca swoich myśli i motywów jest bardziej skuteczna i trudniejsza do rozszyfrowania dla świata zewnętrznego w tym dla ewentualnych przeciwników. W serialu widać że wtedy kiedy Kuba daje się ponieść jakimś emocjom podlewanym także i substancjami psychoaktywnymi całe życie zaczyna mu się sypać i popełnia coraz większe błędy. Generalnie można się zastanawiać co taki gość jak on robi akurat w tym miejscu, dlaczego wybrał sobie taki fach i dlaczego nie wyjeżdża za granice wtedy kiedy ma okazje a pojawiają się na horyzoncie coraz większe problemy. Tego jakoś nie wyłapałem w trakcie oglądania, nie wiem czy gdzieś to się tam pojawia, może przegapiłem.
To co mnie irytuje to niestarannie nagrany dźwięk, cześć postaci w tym szczególnie główny bohater słabo słychać, sprawia wrażenie jakby mówiły swoje dialogi niedbale, pod nosem, od niechcenia, nie raz trzeba się za bardzo wsłuchiwać albo zgadywać co dana osoba powiedziała, To jest już stała zmora coraz większe ilości polskich produkcji czy też produkcji z polską ekipą sponsorowaną przez zagraniczną stacje tak jak i w tym serialu. Kiedyś takie sytuacje zdarzały się rzadko, bardziej jedna na jedną produkcje a reszta poprawiano, trochę wstyd było to później oddać do kin czy tv albo na platformy. Teraz już tego brakuje.


https://www.filmweb.pl/serial/%C5%9Alepn...018-786525
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości